Grupy komputerowe – zanim napiszesz wpis

Jestem na kilku grupach komputerowych na FB i panuje na nich coraz większy chaos. Wszyscy zadają po kilka razy dziennie te same pytania zamiast zacząć scrollować. Dlatego przed napisaniem posta poszukaj czy na Twoje pytanie nie ma odpowiedzi w tym artykule. Dlaczego miałbyś mi zaufać? Może dlatego, że czytam większość postów na grupach tego typu, często pomagam, a IT zajmuję się już ładnych kilka lat.

#1 Jaki antywirus wybrać?
Jeśli darmowy – Comodo Antivirus; Jeśli płatny – Kaspersky Internet Security lub Norton 360.
W przypadku Kaspersky-ego być może słyszałeś jakieś historie o podsłuchiwaniu przez Rosjan itd… To tylko bajki – polecam 3 antywirusy które wymieniłem powyżej.

#2 Skąd wziąć Windowsa/Office’a?
Najlepiej ze sklepu. Jeśli jednak nie stać Cię na niego to polecam zajrzeć na thepiratebay.se lub inną tego typu stronę po obraz płyty z systemem i później poszukać aktywatora. Nie umiesz tego zrobić? – Kup oryginał. Wtedy Microsoft pomoże Ci przy instalacji itd.

#3 Paski na ekranie/artefakty/kwadraciki/ekran migocze – co robić?
1. Przetestuj inny przewód do monitora
2. Przetestuj inny monitor ze swoim komputerem lub swój monitor z innym komputerem.
3. Wsadź swoją kartę graficzną do innego komputera i sprawdź czy nadal będą problemy.
4. Jeśli przeszedłeś przez 3 poprzednie kroki i ekran dalej migocze masz 2 możliwości:
a) Kupujesz nową kartę graficzną (ZALECANE)
b) Pieczesz swoją kartę graficzną (NIEZALECANE) – jeśli jednak chcesz to zrobić – poszukaj w Google więcej informacji. EFEKT JEST KRÓTKOTRWAŁY I NIEZALECANY ZWŁASZCZA DLA POCZĄTKUJĄCYCH UŻYTKOWNIKÓW.

#4 Komputer sam się wyłącza/restartuje lub się w ogóle nie włącza – co robić?
Jeśli komputer się w ogóle nie włącza – oczywiście posprawdzaj kable. Jeśli wszystko jest podłączone do prądu wykonaj
a) Odłącz komputer całkowicie od prądu
b) Przytrzymaj przycisk zasilania przez 30 sekund NA ODŁĄCZONYM ZASILANIU, a później poklikaj jeszcze kilka razy przycisk POWER (tak jakbyś chciał go włączyć) RÓWNIEŻ NA ODŁĄCZONYM ZASILANIU
c) Podłącz komputer do prądu
d) Spróbuj go włączyć

Jeśli komputer się włączył – problem z głowy, jeśli nie – być może coś się spaliło/padło. Wymieniaj podzespoły po kolei według poniższej instrukcji (miej nadzieję, że padł tylko jeden z nich):
1) PRZEWODY ZASILAJĄCE
2) ZASILACZ – pada najczęściej, zwłaszcza jeśli był on z czarnej listy zasilaczy (poszukaj takiej w Google – znajdziesz ją na elektrodzie)
3) PŁYTA GŁÓWNA
Wymiana powyższych części powinna pomóc. Jeśli jednak tak się nie stało – napisz na grupie.

Być może jednak komputer się włącza, ale restartuje się sam/przy zwiększonym obciążeniu – np podczas grania. Wtedy od razu możesz obstawiać zasilacz lub płytę główną (najczęściej problemy sprawia zasilacz).

#5 TURBO w procesorze – jak włączyć?
Czasy gdy TURBO w procesorach się włączało/wyłączało przyciskiem na obudowie już dawno minęły. W dzisiejszych czasach tryb TURBO włącza się sam gdy jest to wymagane – np podczas gry. Nie da się go włączyć samemu, ale nie wpływa to na wydajność komputera, a jedynie oszczędza energię np. gdy oglądasz film lub piszesz coś w Wordzie. Podczas gry procesor sam wchodzi na wyższe obroty. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wyciskasz wszystko z procesora wejdź w: Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> Opcje zasilania -> wybierz opcję „Wysoka wydajność”.

#6 Mam słaby komputer – co mogę tanio ulepszyć/zmodernizować?
Na początek sprawdź czy Twój komputer opłaca się modernizować. Jeśli nie spełniasz trzech lub więcej z poniższych warunków – oznacza to, że sprzętu prawdopodobnie nie opłaca się „ulepszać” i taniej wyjdzie zakup nowego:
a) Czy Twój komputer ma minimum 2 GB RAM?
b) Czy Twój komputer ma RAM DDR2 lub nowszy?
c) Czy Twój komputer ma procesor minimum 2-rdzeniowy?
d) Czy Twój komputer obsługuje procesory 4-rdzeniowe?
e) Czy Twój komputer ma mniej niż 6 lat?
f) Czy Twoja karta graficzna ma 512 MB RAM lub więcej?
g) Czy Twój zasilacz ma 350W lub więcej?

Jeśli nie spełniasz tylko jednego lub dwóch warunków – modernizuj w takiej kolejności:
1) Czy masz 4 GB RAM lub więcej? – Jeśli nie to kup minimum 4 GB, jeśli płyta główna nie obsługuje takich ilości – wymień płytę główną
2) Czy Procesor ma minimum 4 wątki (np. 2 rdzenie, 4 wątki)? Jeśli nie – zainwestuj MINIMUM w procesor 4-wątkowy lub 4-rdzeniowy. Z tanich będzie to Intel Core 2 Quad, a z nowszych – Intel Core i3. Jeśli chodzi o i3 – kupuj minimum 2-gą lub 3-cią generację, pierwsza się już nie opłaca.
3) Czy chcesz grać? Jeśli tak – czy karta graficzna ma minimum 1 GB RAM? Jeśli nie – wymień kartę graficzną. Zarówno NVIDIA jak i Radeon ma swoich zwolenników. Ja jestem po zielonej stronie (NVIDIA) i jeśli masz 400 zł to polecam kupić używaną kartę graficzną GTX 660 OC, lub GTX 750 TI. Jeśli chcesz czegoś lepszego/droższego – napisz na grupie. Pamiętaj o sprawdzeniu czy Twój zasilacz podoła nowej karcie graficznej – jeśli nie – musisz zmienić zasilacz.

#7 Z jakiej przeglądarki najlepiej korzystać?
O gustach się nie dyskutuje, ale z moich wieloletnich obserwacji mogę powiedzieć, że jeśli masz więcej niż 4 GB RAM – dobrym wyborem będzie Google Chrome. Jeśli masz mniej niż 4 GB RAM – wybierz Firefoxa.

#8 Szukam laptopa do grania za mniej niż 1500 złotych – co polecacie?
Za mniej niż 1500 złotych albo utrafisz używany model (polecam poleasingowe), albo kup PCta (w tej kwocie najlepiej też używanego). Na tak tanich modelach raczej nie pograsz – pamiętaj aby laptop miał DEDYKOWANĄ kartę graficzną. Na Radeonach się nie znam, ale jeśli szukasz czegoś od NVIDIA – polecam coś z serii GTX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *