Zaczynamy zabawę z Debianem #1: Wprowadzenie i podstawowe polecenia

Większość teorii dotyczącej Linuxów, zasad działania itd poznasz np w szkole. Nie chcę zalewać Cię masą nowych informacji, bo i tak wszystkiego od razu nie zapamiętasz – ja przejdę od razu do konkretów, w międzyczasie uzupełniając Twoją wiedzę o potrzebne informacje.

System Linux wbrew pozorom nie jest taki straszny jak się wydaje – wystarczy przyjąć do wiadomości, że dość mocno różni się on od systemu Windows. Co prawda mamy tu pliki i foldery, ale struktury katalogów nie zaczynamy od litery przypisanej do partycji, a od tzw „drzewa”/katalogu root czyli znaku . W systemie Windows przykładowa ścieżka do katalogu użytkownika wyglądała tak:

C:\Users\Użytkownik

W systemie Linux nie mamy takiego podziału i partycje są przypisane od razu do poszczególnych katalogów. Przykładowy katalog użytkownika wygląda tutaj tak:

/home/Użytkownik

Jak być może zauważyłeś – ukośniki/slashe (jakkolwiek się to pisze) są w drugą stronę – w systemie Windows jest to „\”, a w systemie Linux „/”. Ważnym jest aby się nie mylić – to pierwsza ważna informacja którą musisz zapamiętać. Dlaczego? Ano dlatego, że Windowsowy „\” w Linuxie oznacza, że po tym znaku będzie znak specjalny. Np. chcesz skopiować plik ze ścieżki:

/home/Użytkownik/Wspanialy pliczek

Nie możesz tego zrobić w ten sposób:

cp /home/Użytkownik/Wspanialy pliczek /dokadtoskopiowac

ponieważ system uzna, że „pliczek” to już miejsce docelowe (czyli miejsce w które chcesz skopiować plik). Jak więc to zrobić? Używamy właśnie „\” i wygląda to wtedy tak:

cp /home/Użytkownik/Wspanialy\ pliczek /dokadtoskopiowac

Taka pierdoła, a jeśli o niej zapomnisz to będziesz się dziwił skąd ten błąd 🙂

 

Pierwsze różnice między Windowsem, a Linuxem już znasz – teraz czas na coś bardziej praktycznego, czyli pierwsze i podstawowe polecenia które musisz znać. Sam wiem jak bardzo nie chce mi się uczyć teoretycznych rzeczy, no ale bez tego ani rusz. To są naprawdę podstawowe polecenia które musisz znać, a następne polecenia będę Ci wprowadzał wraz z właściwą praktyką żebyś się nie zanudził 😀

Podstawowe polecenia:

ls – listowanie katalogu / wyświetlanie zawartości katalogu w którym aktualnie się znajdujesz lub jeśli wpiszesz ls /ścieżka/do/katalogu to wylistujesz katalog do którego ścieżkę podałeś (wiem – logiczne :). Wpisując ls -la wyświetlisz także pliki ukryte, oraz m.in. uprawnienia do poszczególnych plików/katalogów, właściciela, rozmiar itd.

cd – przechodzenie do danego katalogu np. cd /home/student/Pulpit przejdzie do katalogu pulpitu użytkownika o nazwie „Paweł”

mv – przenoszenie pliku/katalogu które wygląda tak: mv /ścieżka/do/pliku/źródłowego /ścieżka/docelowa np. mv /home/student/plik.txt /home/Piotr/plikprzeniesiony.txt

cp – kopiowanie pliku/katalogu które wygląda tak jak przenoszenie czyli np. cp /home/student/plik.txt /home/Piotr/plikskopiowany.txt

Tu mała wskazówka: do zmiany nazwy pliku/katalogu w systemie Linux nie ma osobnego polecenia – po prostu przenosimy plik zmieniając mu nazwę. Np jeśli jesteśmy w katalogu gdzie jest nasz plik to robimy mv plik.txt plikzezmienionanazwa.txt w ten sposób zmienimy nazwę z „plik.txt” na „plikzezmienionanazwa.txt”.

ps aux – wyświetla aktualnie uruchomione procesy w kolumnach z których możemy odczytać np: użytkownik który uruchomił proces, ID procesu, obciążenie CPU, obciążenie RAM, kiedy proces został uruchomiony itd.

wget – pobieranie pliku np. wget http://jakisserwer.pl/wpelnilegalnapiosenka.mp3

man – jedno z ważniejszych poleceń – wyświetla manual („instrukcję użytkowania”) dla danego polecenia np. man ls wyświetli instrukcje dotyczące polecania ls. Praktycznie każdy program który zainstalujesz ma swój manual.

grep – to polecenie którego od razu nie musisz pamiętać ani rozumieć, bo będziemy to jeszcze przerabiać – jest to program który jakby „filtruje” wyniki np. poprzedniego polecenia wg wskazań które mu damy. Np. używamy ps aux | grep student – wyświetli to wszystkie procesy użytkownika student.

touch – utworzenie pustego pliku.

vi nazwa_pliku – edytor tekstu (lifetip: wychodzimy klikając ESC i wpisując :q) 😀

To chyba tyle z suchej teorii – czas na przejście do praktycznych rzeczy – zapraszam do następnego artykułu z tej serii.

2 thoughts on “Zaczynamy zabawę z Debianem #1: Wprowadzenie i podstawowe polecenia

  1. /home/Paweł/ – czy to jest poprawnie? W ścieżkach a przynajmniej w nazwach kont userów z /home/ czy można stosować polskie znaki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *